Pediatrické oddelenie s JIS

Novorodenecké oddelenie a Jednotka resuscitačnej starostlivosti o novorodenca

ZÁKLADNÁ CHARAKTERISTIKAbfh

Neonatologické oddelenie poskytuje starostlivosť o novorodencov zdravých aj rizikových. Realizujeme transport novorodencov špecializovaným transportným tímom. V minulosti sme boli držiteľmi titulu a plakety BABY FRIENDLY HOSPITAL (BFH). Skratka BFH v preklade znamená “nemocnica priateľská k deťom”. Titul BFH je na celom svete udeľovaný nemocniciam, ktoré plnia všetky kritéria stanovené WHO a UNICEF pre podporu dojčenia ako jednej z hlavných podmienok optimálneho vývoja dieťaťa, tzv. desať krokov k podpore dojčenia. Aktuálne sa Nemocnica Poprad, a. s., uchádza o opätovné získanie titulu a plakety BFH. Oddelenie je súčasťou detského oddelenia.

ZDRAVOTNÍCKE ČINNOSTI

Vedúci lekár:
MUDr. Lýdia Beniaková tel.: 052/7125 657 lydia.beniakova@nemocnicapp.sk
Úseková sestra:
Mgr. Viera Bachledová   viera.bachledova@nemocnicapp.sk

Lokalizácia: lôžková časť, 9. poschodie, vpravo.

Telefonický kontakt: 052/7125 387

Jednotka intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti ( JIRS):

• diagnostika a liečba perinatálne vzniknutých stavov
  • starostlivosť o kriticky chorého pacienta v hmotnostnej kategórii od 1250-1500 g, narodených po 29. gestačnom týždni
  • starostlivosť o novorodenca vyžadujúceho si krátkodobú i dlhodobú konvenčnú pľúcnu ventiláciu
  • transport novorodencov zabezpečujeme 24 hodín zo spádových oblastí: Kežmarok, Krompachy, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, špecializovaným transportným tímom (letecky, sanitkou)
  • nepretržitá telefonická konziliárna služba
opn opn1

Jednotka intenzívnej starostlivosti JIS, intermediárna starostlivosť IMS:

• diagnostika a liečba všetkých rizikových novorodencov s hmotnosťou vyššou ako 1500g, deti porodené po 29. gestačnom týždni
  • zaistenie zodpovedajúcej starostlivosti od prevzatia pacienta do prepustenia do domácej starostlivosti
  • novorodenci s potrebou intenzívneho monitorovania životných funkcií
  • sledovanie ďalšieho vývoja pacienta po prepustení v ambulancii pre rizikového novorodenca
  • kompletné zaučenie matiek pred prepustením v starostlivosti o rizikového novorodenca
  • možnosť zakúpenia monografie pre rodičov rizikových novorodencov ” Narodili sme sa nezrelí …”
  • možnosť prijatia matiek detí hospitalizovaných na JIS a JIRS, IMS

Jednotka starostlivosti o fyziologického novorodenca:

Vedúci lekár:
MUDr. Martina
Šustrová
tel.: 052/7125 392 martina.sustrova@nemocnicapp.sk

Úseková sestra:

Mgr. Viera Bachledová tel.: 052/7125 648 viera.bachledova@nemocnicapp.sk

Lokalizácia: lôžková časť, 9. poschodie, vpravo.

• ošetrenie novorodenca po pôrode a následný pobyt na oddelení v systéme rooming in v 2-3 lôžkových izbách, 2 izby sú s nadštandardným vybavením
  • hospitalizujeme deti narodené po 36. týždni tehotenstva bez výrazných adaptačných obtiaží
  • hospitalizujeme donosených, v termíne porodených novorodencov
  • včasné zachytenie začínajúcich patologických zmien (infekcia, vrodené chyby) na observačnom boxe
  • pobyt detí ktoré nemôžu byť u matiek (po operačnom pôrode, iné problémy matky ) na observačnom boxe
  • zameranie sa na prirodzenú výživu novorodenca (dojčenie, prípadne dokŕmovanie pasterizovaným ženským mliekom)
  • diagnostické metódy: skríning vrodených anomálií, ultrasonografický skríning mozgu, srdca, obličiek, skríning vrodenej katarakty, vyšetrenie očného pozadia, skríning sluchu OAE ( otoakustické emisie), skríning vrodeného vykĺbenia bedrových zhybov, skríning dedičných ochorení (fenylketonúriu FKU, ochorenia nadobličiek CAH, ochorenie štítnej žľazy KH, cystickú fibrózu skríning nezostúpenia vajíčok u chlapcov, neurologické vyšetrenia v indikovaných prípadoch.

Iné služby

• Prítomnosť neonatológa alebo pediatra pri každom pôrode
  • Prítomnosť blízkej osoby pri pôrode
  • Možnosť zakúpenia ženského mlieka z banky (platená služba podľa cenníka)
  • Prepichnutie uší (platená služba podľa cenníka)
  • Možnosť zapožičania lôžka na monitorovania dychu
  • Možnosť zakúpenia publikácie ” Narodili sme sa nezrelí….”
  • Rady ohľadom dojčenia – osobne aj telefonicky
  • Možnosť prijatia matiek detí hospitalizovaných na JIS a JIRS,IMS (platená služba podľa cenníka)

Upozornenie

Prosíme o používanie mobilných telefónov mimo priestorov nášho oddelenia, vzhľadom na možnú interferenciu s medicínskymi prístrojmi. O fotení a filmovaní dieťaťa dopredu informujte ošetrujúcu sestru.