Dehydratácia – prečo je taká nebezpečná u detí a seniorov? Za týždeň na operačných sálach popradskej nemocnice spotrebujú 15 galónov vody

Dehydratácia alebo nedostatok tekutín v tele človeka. Pre každého relatívne známa informácia, že bez vody sa žiť nedá, ale aká je v skutočnosti realita? Ako zodpovedne pijeme tekutiny, ktoré sú pre náš organizmus životne dôležité? A predovšetkým, čo všetko je v pitnom režime správne a čo sú len fámy? Prečo sú deti a seniori najohrozenejšími skupinami a ako dodržujú pitný režim lekári a sestry na operačných sálach?  O tom všetkom nám povedali odborníci z popradskej nemocnice.

V prvom rade musíme rozlišovať dehydratáciu podľa veku. Iná je u detí, iná u dospelých a inak ju vnímajú seniori. ,,Dehydratácia u detí vzniká dvoma spôsobmi, alebo ich kombináciou. Zníženým príjmom tekutín napríklad pri bolestiach hrdla, bolestivých aftoch v ústnej dutine, pri poraneniach slizníc, bolestiach bruška alebo pri poruche prehĺtania. Zároveň, druhým dôvodom, kedy dochádza k zníženému obsahu vody v detskom organizme, je strata tekutín vo väčšej miere spôsobená napr. pri vracaní, hnačke, zvýšenom močení (napr. pri cukrovke), zvýšenej teplote, horúčke, nadmernom potení, alebo pri úpale,“ hovorí medicínska riaditeľka Nemocnice Poprad MUDr. Annamária Miháliková.

Dehydratácia u dieťaťa má viaceré stupne. Pre rodičov je ale dôležité si všímať u detičiek, v závislosti od ich veku: suché pery, suchý jazyk, dieťatko málo močí, ak močí, tak charakter moču je tmavý, zapáchajúci, dieťatko má bolesti hlavy, je podráždené, môže mať zvýšenú teplotu.
,,Zrýchlený pulz a dýchanie je známkou už vyššieho stupňa dehydratácie, tie najťažšie formy straty tekutín z detského organizmu sa prejavujú suchými až popraskanými perami, sliznice sú suché, dieťatko nemočí, môžu sa vyskytovať kŕče, dieťa je spavé a letargické,“ upozorňuje na veľmi vážny stav skúsená odborníčka. V takýchto situáciách je dôležité, aby rodič vedel, ako sa zachovať.
Pri miernej dehydratácii sa môže použiť minerálna nesýtená voda alebo čaj mierne osladený cukrom. ,,Na trhu existujú už rôzne rehydratačné roztoky, ktoré sa podávajú chladné, slúžia predovšetkým na doplnenie tekutín a minerálnych látok, ktoré organizmus stráca v podstatnom množstve pri hnačke a vracaní. Niektoré sa dajú použiť už od 1.týždňa života,“ hovorí MUDr. Miháliková.

Dojčené deti môžu byť dojčené aj naďalej, popri dojčení môžeme podávať malé množstvá rehydratačného roztoku lyžičkou alebo striekačkou. U väčších detí je možné striedať minerálnu vodu, vodu a čaj, pokiaľ dieťa nemá hnačky, môžu sa mu podávať aj riedené ovocné alebo zeleninové šťavy. ,,Tekutiny ponúkame dieťatku po lyžičkách, u väčších detí polievkovou lyžicou studené alebo vlažné. Frekvencia podávania tekutín je jedna-dve lyžičky tekutiny v priebehu 10-15 minút, pokiaľ dieťa tekutiny toleruje, môžeme frekvenciu podávania tekutín zvýšiť,“ vysvetľuje medicínska riaditeľka. Robíme to postupne a opatrne, kým dieťa toleruje niekoľko lyžičiek naraz. Nesmieme podávať napriek smädu dieťaťa naraz väčšie množstvo tekutín hlavne v úvode liečby. Dôležité je myslieť na podávanie tekutín pri podávaní liekov na zníženie teploty, prípadne na tíšenie bolesti. Podávanie týchto liekov bez adekvátneho prísunu tekutín môže ohroziť činnosť obličiek.
,,Všetci rodičia by si mali zapamätať, že je pri dehydratácii dieťaťa nevhodné podávať sladené nápoje, koncentrované džúsy, kolové nápoje, čierny čaj či kávu.
Okrem doplnenia tekutín je dôležitý pokoj na lôžku, ľahká strava, a monitoring. Ak sa stav dieťatka zhoršuje, treba vyhľadať lekársku starostlivosť,“ apeluje MUDr. Miháliková. Určite treba vyhľadať odborníka, ak dieťa má výrazne suché pery, jazyk, zníženú tvorbu slín, pri plači mu chýbajú slzy, je podráždené, alebo naopak extrémne unavené a spavé mimo normálneho režimu, má chladné končatiny, vpadnuté oči, kruhy pod očami. Senzorom vážneho stavu je, ak menšie dieťa nemočí 3-4 hodiny, väčšie deti 6-8hodín. Najhoršie stavy sú sprevádzané závratmi, slabosťou, poruchou vedomia a nepravidelným dýchaním, zrýchleným ale slabým pulzom.

Druhou, najviac ohrozenou skupinou sú seniori. Sú veľmi citliví na vznik dehydratácie, stačí krátkodobý deficit tekutín a môžu sa prejaviť zvýšené straty tekutín organizmu. Problém je vypuklejší o to viac, že seniori vo vyššom veku už necítia všeobecne vnímaný  pocit smädu, hoci je vonku mimoriadne teplo, resp. môžu pociťovať dokonca chlad. Ako uvádza primárka geriatrie popradskej nemocnice Viktória Zájác, dehydratácia je častým problémom u geriatrickej populácie pri slnení, práci v záhrade, športovaní. Tiež môže vzniknúť pri zvýšenej záťaži organizmu, pri infekciách a zápaloch, ktoré sú sprevádzané zvýšenou teplotou, zrýchleným dýchaním, čo zvyšuje straty tekutín organizmom.  Prejavuje sa slabosťou, malátnosťou, točením  a bolesťou  hlavy, nevoľnosťou, v ťažších prípadoch dochádza aj k poruchám správania a poruchám vedomia. ,,V takých situáciách už vo väčšine prípadov stav vyžaduje prevoz do nemocnice, kde nie vždy je stav zvládnuteľný podávaním infúzií,  občas vyžaduje hospitalizáciu s potrebou liečby minerálového dysbalansu a nasadajúcej infekcie močových ciest,“ objasňuje odborníčka z dlhoročnej praxe.  

Dôležite je dodržanie pitného režimu, a to doplnenie tekutín,  nie len čistej vody,  ale aj minerálov formou mineralizovanej vody alebo doplnkov výživy s obsahom minerálnych prvkov ako sodík, draslík, vápnik, horčík.
Pri senioroch má aj dodržiavanie pitného režimu svoje pravidlá. Najlepšie je odmerať dávku prijatých tekutín, aby starší človek či jeho opatrovateľ vedel presne, koľko senior tekutín prijal. ,,Väčšiu časť tekutín treba prijať v prvej polovici dňa, ku večeru sa snažiť piť menej kvôli prirodzenej filtračnej schopnosti obliečik.  Nie je dobre nárazové pitie tekutín, najlepšie je, ak je prijímanie tekutín  kontinuálne.  V prípade starších ľudí je to po dúškoch, ale často.  Približný výpočet príjmu tekutín je 25-30 ml na kg váhy,  u seniorov s ochorením srdca je potrebne obmedzenie príjmu tekutín 1-1,5l za 24 hodín, hovorí primárka V. Zájác.
U takých pacientov treba zohľadňovať aj pravidelné užívanie liekov zameraných na odvodnenie, mnohokrát je potrebná úprava dávky liekov alebo úprava príjmu tekutín.

Zdravotníci presne vedia, kedy a čo je v rámci pitného režimu správne. Oni sami sú však často vystavení extrémnej záťaži, kde dodržať ich vlastné odporúčania je ťažké. Príkladom sú zdravotníci, ktorí operujú dlhé hodiny, alebo ošetrujú v nepretržitej prevádzke pacientov na urgente a neraz im nezostáva čas skutočne sa ani napiť. ,,Samozrejme, správny pitný režim aj lekárov, ošetrovateľský personál je veľmi dôležitý. Najmä cez leto, a toto leto boli a aj sú ešte rekordné teploty, máme na centrálnych operačných sálach balenia pitnej pramenitej vody prostredníctvom dávkovačov. Tu je možnosť výberu chladenej vody aj ohrievanej na 80 stupňov. Máme ich k dispozícii na všetkých troch poschodiach našich operačných sál. Prístup k vode majú všetci bez rozdielu vrátane našich študentov. Zdravie tých, ktorí sa starajú o zdravie pacientov je prvoradé,“ hovorí vrchná sestra centrálnych operačných sál Nemocnice Poprad Mgr. Marcela Pavlová a dodáva aj jedno zaujímavé číslo. Priemerná týždenná spotreba vody na operačných sálach Nemocnice Poprad je cca 280 litrov vody, čo predstavuje 15 galónov.