Popradskí lekári sa školili v oblasti proktológie

Ochorenia konečníka – treba o nich hovoriť medzi pacientmi aj odborníkmi

Proktológia – zdravotnícka špecializácia, ktorá sa zaoberá ochoreniami konečníka. Odbor, ktorý vzhľadom na svoju delikátnosť býva často na okraji záujmu medializácie, pre život človeka, pre jeho zdravie je však rovnako dôležitý ako ktorýkoľvek iný orgán v tele. V tomto smere majú stále predsudky nielen samotní pacienti, ktorí sa boja o tomto probléme hovoriť, ale často aj samotní zdravotníci. Nemocnica Poprad a.s. zorganizovala a už po druhýkrát realizovala workshop v oblasti proktológie. Viedol ho MUDr. Július Örhalmi, Ph.D., MBA, FASCRS,  renomovaný český chirurg a predseda Českej koloproktologickej spoločnosti, ktorý sa s nami podelil o najnovšie poznatky v tejto oblasti.

Čo bolo obsahom odborných školení, ktoré ste u nás realizovali?
Počas trojdňového workshopu sme so školiteľom prebrali aktuality z oblasti koloproktológie, so zameraním nielen na laparoskopické operácie hrubého čreva a konečníka, ale  aj na nové postupy pri operáciách hemoroidov a análnych fistúl.

Proktológia bola dlhé roky akoby tabu – nielen u pacientov a verejnosti, zmenilo sa za posledné obdobie toto povedomie?
Pacienti, ktorí majú ťažkosti s konečníkom,  majú tendenciu odkladať návštevu lekára, skúšajú najprv všetky dostupné masti a lieky. Až keď ťažkosti dlhšie pretrvávajú, odhodlajú sa ísť k lekárovi. Našou úlohou je nielen pomôcť prekonať ich ostych, ale hlavne správne vyšetriť a navrhnúť liečebný postup. Liečebných aj operačných postupov je viacero, chceme vybrať u každého pacienta ten najsprávnejší.

Aké najčastejšie problémy privádzajú pacientov k proktológovi? Prevažujú muži alebo ženy?
Najčastejší problém je bolesť pri vyprázdňovaní, častokrát spojená aj s krvácaním, niekedy pacient pozoruje aj vychádzanie hrčky z konečníka alebo hnisavý výtok z oblasti pri konečníku. Vo vyššom veku sa vyskytujú aj zmeny konzistencie stolice a zápcha. Nepríjemnou situáciou hlavne u mladších ľudí je rozvoj abscesu v oblasti konečníka, ktorý vzniká z ničoho nič, silno bolí a pacient má teplotu. Napriek tomu, že ťažkosti s hemoroidmi sa zvýrazňujú v tehotenstve aj po pôrode, častejšie k nám prichádzajú muži.

Stále platí, že pacienti s problémami konečníka až do poslednej chvíle k lekárovi nejdú, hoci môžu mať už veľké bolesti? A následne sa až panicky boja vyšetrenia?

Býva to tak, no zdá sa, že sa povedomie spoločnosti o chorobách a ťažkostiach s konečníkom, možno aj vďaka internetu zlepšuje. Sú stavy, kedy je vyšetrenie bolestivé, niekedy je možné pacienta dôsledne vyšetriť až v anestézii, keď je na operačnej sále.

O karcinóme hrubého čreva sa vie vďaka celonárodnej kampani, o karcinóme konečníka menej – aký je jeho výskyt v poslednom období u nás, liečba a prognózy pacientov? Prichádzajú neskoro?
Vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka sme, žiaľ, dlhodobo na popredných miestach vo svete, v prvej trojke sa striedame s Maďarskom a Českom.
Nás ako odborníkov vždy poteší, ak príde pacient len s malým nádorom, na ktorý sa prišlo vyšetreniami nasledujúcimi po pozitívnom výsledku testu na skryté krvácanie v stolici, ktorý má byť súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného lekára. Liečba takýchto nádorov býva veľmi úspešná, keďže ide o malý nádor v začiatočných štádiách. Sú však ľudia, ktorí prevenciu podceňujú a keď už majú ťažkosti, zľaknú sa, že ide o vážnu chorobu a návštevu lekára ďalej odkladajú. Potom prichádzajú neskoro, aj s pokročilým nádorom, kedy výsledky liečby nemusia byť uspokojivé. S rozvojom laparoskopie nastal veľký pokrok v operačnej liečbe nádorov čreva a konečníka,  operácie sú menej invazívne, pacient podstupuje menšiu operačnú zaťaž a pooperačnú bolesť. S veľkým úspechom sme zaviedli program ERAS (early recovery after surgery), pri ktorom pacient prichádza na operáciu informovaný, pripravený po stránke výživy, spolupracujúci a čo najskôr po operácii schopný príjmu spočiatku tekutej a potom normálnej stravy, ktorá napomáha  jeho skorému zotaveniu. Častokrát už 4. deň po laparoskopickej kolorektálnej operácii pacient môže byť prepustený do domácej liečby.

Aké sú najnovšie poznatky z oblasti proktológie a nové vyšetrovacie metódy?
Obzvlášť pri liečbe perianálnych fistúl sa rozvíja viacero nových operačných postupov za pomoci techniky, jednak endoskopickej ako aj laserovej, pod vedením školiteľa sme mali možnosť vykonať laserovú operáciu pre recidivujúcu perianálnu fistulu  – FiLaC.

Ide o oblasť medicíny, ktorú samotní študenti asi prvoplánovovo nepreferujú alebo zaznávajú, a pritom z medicínskeho pohľadu je to veľmi dôležitá špecializácia. Aká je v tomto ohľade budúcnosť u nás?
Máte pravdu, ku koloproktológii musí chirurg dospieť a dozrieť. Nikto z nás ju prvoplánovo nevyhľadával, ale predsa sme v nej našli čaro a svoju sebarealizáciu, keď vieme zistiť, čo pacienta trápi a máme po ruke metódy, ako mu s chúlostivým problémom pomôcť.

MUDr. Július Örhalmi, Ph.D., MBA, FASCRS, rodák z Košíc, je renomovaný český chirurg, predseda Českej koloproktologickej spoločnosti a certifikovaný lektor pre koloproktológiu so skúsenosťami so školením koloproktológov nielen v Českej republike, ale aj v Európe. V Poprade viedol koloproktolický workshop už po druhýkrát, po veľkom úspechu minuloročného workshopu.